Jak odebrać odpoczynek tygodniowy?

Jak odebrać odpoczynek tygodniowy?

Kierowców, dla których jazda pojazdem jest nie tylko sposobem lokomocji, ale także głównym środkiem utrzymania, obowiązują zupełnie inne, bardziej restrykcyjne zasady. Dlaczego restrykcyjne? Ponieważ profesjonalni kierowcy spędzają za kółkiem o wiele więcej czasu, niż kierowcy “zwyczajni” – często jest to ponad połowa ich życia. Dlatego, przemierzając dziennie setki kilometrów, tak ważny jest dobór odpowiednio długiego czasu odpoczynku

Bezpieczeństwo to podstawa.

Kierowcy, dzięki poruszaniu się po drogach zgodnie z normami przewidzianymi w czasie pracy kierowcy, gwarantują zarówno sobie, jak i innym uczestnikom ruchu maksimum bezpieczeństwa. Dlaczego? Ponieważ adekwatna do wykonanej pracy dawka odpoczynku zapewnia kierowcom sprawność psychiczną i ruchową, co jest niezbędne do podejmowania szybkich decyzji i sprawnych reakcji w wypadku sytuacji niebezpiecznej.

Ile powinno się wypoczywać podczas jazdy?

W okresie jednego tygodnia, od poniedziałku do niedzieli, kierowca ciężarówki, TIR-a czy autobusu ma do dyspozycji 2 dni, podczas których może prowadzić pojazd przez 10 godzin. W resztę dni czas ten nie może być mniejszy niż 9 godzin, aczkolwiek przewidywana jest przerwa przymusowa po przejechaniu 4,5 godziny. Długość takiej przerwy wynosi 45 minut, a kierowca, jeśli tak mu wygodniej, może odbywać ją w 2 częściach po 15 i 30 minut. W okresie jednego tygodnia kierowca nie może prowadzić pojazdu dłużej niż 56 godzin, a w okresie dwóch tygodni – nie dłużej niż 90 godzin.

A jak wygląda sprawa z odpoczynkiem tygodniowym?

Prawo pracy odnoszące się do kierowców zawodowych podaje termin “tygodniowy okres odpoczynku”. Jest to okres trwający nie mniej niż 45 godzin, podczas którego kierowca dysponuje swoim czasem w sposób nienormowany, zgodny z jego własnymi preferencjami. Tygodniowy okres odpoczynku kierowca może rozpocząć po sfinalizowaniu 6 okresów trwających dobę. Okresy odpoczynku tygodniowego możemy podzielić na regularne i skrócone.

Tygodniowy okres odpoczynku – regularny

Regularny tygodniowy okres odpoczynku to taki, który trwa nie mniej niż 45 godzin i kierowca musi wykorzystać go w obrębie jednego tygodnia.

Tygodniowy okres odpoczynku – skrócony

Skrócony tygodniowy okres odpoczynku to taki, który kierowca może skrócić z 45 godzin do minimum 24 godzin, tu należy jednak pamiętać, że wypoczynek skrócony należy “dopełnić” odbyciem drugiego, takiego samego odpoczynku w terminie nie późniejszym niż koniec trzeciego tygodnia, licząc od daty rozpoczęcia wypoczynku pierwszego.

Rekompensata za odpoczynek tygodniowy

Za odpoczynek tygodniowy skrócony, w odróżnieniu od regularnego, kierowca może odebrać rekompensatę – czyli uzupełnienie odpoczynku skróconego do długości regularnego. Rekompensata o której mowa, powinna zostać dołączona do innego, dowolnego odpoczynku, lecz nie krótszego niż przewidywane 9 godzin. Istnieje także możliwość “doliczenia” brakującego czasu z odpoczynku skróconego do odpoczynku dłuższego – na przykład regularnego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *