Jakie badania po sześćdziesiątce dla kierowców

Każdy kierowca zawodowy, który przewozi osoby lub rzeczy jest zobowiązany do wykonywania szkoleń okresowych. Oczywiście dotyczy to jedynie kierowców, którzy posiadają prawo jazdy kategorii C1, C, C+E oraz D1, D, D+E. zgodnie z naszym prawem, konieczne jest poddanie się takim badaniom okresowym raz na okres pięciu lat. Oczywiście dotyczy to jedynie sytuacji, kiedy kierowca w międzyczasie nie był przez dłuższy okres czasu niezdolny do pracy. W tej sytuacji, powinien on zostać skierowany przez swojego pracodawcę na badania okresowe zaraz po powrocie z dłuższego zwolnienia lekarskiego oraz właśnie na takie szkolenie okresowe. W innym wypadku, nigdy nie powinien on wsiadać za kierownicę samochodu i dokonywać jakiegokolwiek przewozu.

Badania okresowe kierowców

Każdy kierowca, który wykonuje swoją pracę i przewozi ludzi bądź przedmioty, powinien się również poddawać szeregowi badań lekarskich, które stwierdzają jego zdolność do wykonywania tego zawodu. Są to zarówno badania, które mają wykluczyć jakiekolwiek przeciwwskazania zdrowotne oraz psychologiczne do prowadzenia pojazdów i wykonywania właśnie zawodu kierowcy. Żaden kierowca nie powinien poruszać się bez takich badań, a do sześćdziesiątego roku życia, należy je wykonywać dokładnie co pięć lat. Powinien na nie wysyłać swojego pracownika pracodawca. W przypadku ukończenia przez kierowcę sześćdziesiątego roku życia, obowiązkowe badania powinno się wykonywać już co trzydzieści miesięcy, czyli dwa i pół roku. Pomimo, iż szkolenie okresowe nie traci ważności, kierowca taki powinien również dokonać wymiany prawa jazdy, kiedy ukończy sześćdziesiąty rok życia.

Wymiana prawa jazdy

Aby móc dokonać wymiany prawa jazdy, konieczne jest dostarczenie do właściwego urzędu właśnie wyniku takich badań lekarskich. Są to zarówno badania medyczne podstawowe, które sprawdzają stan ogólny zdrowia pacjenta oraz jego predyspozycje do wykonywania zawodu. Konieczne jest bowiem również przejście badań sprawnościowych, w zakresie szybkości reakcji i refleksu na drodze, jak również badania psychologiczne. Konieczne jest bowiem sprawdzenie kondycji psychicznej osoby, która przewozi ludzi i może stanowić zagrożenie na drodze. Dopiero po dostarczeniu takich zaświadczeń lekarskich oraz wniosku i uiszczeniu obowiązkowej opłaty, można dokonać wymiany prawa jazdy.

Na wszystkie badania do lekarza medycyny pracy i do psychologa kieruje kierowcę przedsiębiorca, który go zatrudnia. To w jego gestii leży pilnowanie terminu upłynięcia ważności zgody do wykonywania zawodu i określonych badań. Również pracodawca pokrywa koszty takich badań, zgodnie z przepisami polskiego prawa. Powinien on posiadać pełną kartotekę dokumentów, które wydawane są kierowcy przez lekarzy oraz wszystkich zaświadczeń o ukończonych szkoleniach okresowych. Po zakończeniu stosunku pracy jest on oczywiście zobowiązany do przekazaniu swojemu byłemu pracownikowi jego pełnej dokumentacji. To pracodawca odpowiada za to, żeby pracownik po ukończeniu sześćdziesiątego roku życia częściej wykonywał swoje badania okresowe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *